Exchange 2007 Outlook Anywhere

Exchange-server-2007_logoStacked

Bazı durumlarda şirket dışında olmamız gerekebilir bu durumlarda exchange sunucumuza bağlanmamız gereklidir bunun için exchange 2007 sunucumuz üzerinde yapacağımız basit birkaç ayar ile kullanıcılarımız intenet erişimi olan her yerden maillerini kontrol edebileceklerdir.

Micosoft’un sayfasında Outlook Anywhere için yayınlanmış bilgiler.

Yerel alan ağı (LAN) ortamında Microsoft Outlook, İletim Denetim Protokolü/Internet Protokolü (TCP/IP) ile uzaktan yordam çağrısı (RPC) kullanarak Exchange ile iletişim kurar. Bu yöntem, şirket ağına hızlı ve etkili erişim sağlar. Ancak, örneğin evde veya yolculuktayken kuruluşunuzun güvenlik duvarının dışında olduğunuzda, Exchange sunucuna erişim, genellikle kuruluşun ağına bir sanal özel ağ (VPN) bağlantısı gerektirir. VPN, bir kuruluşun ağı veya güvenlik duvarı içinde size bir bağlantı sağlar. VPN, yalnızca e-posta erişimi için gerekenlerden fazla ağ hizmetine erişim de sağlar.

 

image001

Outlook, uzak bağlantılar için akıllı kartlar ve güvenlik belirteçleri gibi herhangi bir özel bağlantı veya donanım gerekmeden, normalde kuruluşunuzda yaptığınız gibi Outlook’u kullanmanıza olanak tanıyan, VPN bağlantılarına bir alternatif olan Outlook Anywhere’i sunmaktadır. Outlook, Exchange’e, HTTP üzerinden uzaktan yordam çağrısı (RPC) kullanarak Internet’ten bağlanabilir. Outlook Anywhere özelliği, kuruluşunuzun güvenlik duvarının dışında çalışırken, Exchange hesabınıza Internet’ten, uzaktan erişmenize olanak sağlar.

Outlook Anywhere kullanımı için bir ssl sertifikasına sahip olmamız gereklidir bir önceki makalemizde bu gereksinimi karşıladık şimdi ise sunucumuz üzerinde yapılacak ayarlara bakıyoruz.

Öncelikle Server manager ekranından Featues /Add features’a tıklıyoruz.

image002

image003

image005

 image007

Bu işlem tamamlandıktan sonra Exchange Management konsolumuzu açıyoruz server configuration/Client Access/ Outlook Web Access özelliklerine giriyoruz.

image009

image011

Buraya dış dünyadan bağlantı sağlayacağımız adresi yazıyoruz https://mail.huseyinkartal.net/owa yazıyoruz.

Exchange Activesync ve Offline Addres Book Distribution içinde aynı işlemleri yapıyoruz.

Active Sync;

image012

Offline Addres Book Distribution

image013

Bu işlemleri tamamladıktan sonra Outlook Anywhere’i aktifleştiriyoruz.

image014

image015

Authentication kısmında basic ve NTLM seçenekleri vardır NTLM daha güvenli olandır ben Basic seçiyorum ve enable diyorum.

image016

Outlook Anywhere’in yaklaşık 15 dakika sonra aktifleşeceği ile ilgili bir uyarı vermektedir.

Bu işlemi Exchange Management shellden de yapabilirdik çalıştırmamız gereken komut.

enable-OutlookAnywhere -Server ‘ROOTDC’ -ExternalHostname ‘mail.huseyinkartal.net’ -DefaultAuthenticationMethod ‘Basic’ -SSLOffloading $false

Şimdi ise Outlook Clientlarımızın Anywhere için nasıl konfigure edileceğini göreceğiz.

Araçlar menüsünden Hesap Ayarları’nı tıklatın, Exchange hesabını seçin ve Değiştir’i tıklatın.

Diğer Ayarlar’ı tıklatın, sonra Bağlantı sekmesini tıklatın.

Outlook Anywhere altında, Microsoft Exchange’e HTTP’yi kullanarak bağlan onay kutusunu seçin.

image017

Not : Outlook Anywhere bölümü kullanılamıyorsa, bilgisayarınız Windows XP Service Pack 2 veya daha yeni bir hizmet paketi çalıştırmıyor olabilir.

Bir proxy sunucusu belirtmek için Exchange Proxy Ayarları’nı tıklatın.

image018

 

1-Exchange yöneticinizin sağladığı URL’yi yazın.

2-Exchange yöneticiniz Güvenli Yuva Katmanı (SSL) bağlantısı kullanmanızı isterse Yalnızca SSL kullanarak bağlan onay kutusunu seçin.

3-Exchange yöneticiniz yapmanızı isterse, Yalnızca sertifikalarında bu asıl ad bulunan proxy sunucularına bağlan onay kutusunu seçin ve msstd: ve ardından yöneticinin sağladığı URL’yi yazın.

Proxy kimlik doğrulama ayarları altında, Exchange yöneticinizin belirttiği şekilde Basit Kimlik Doğrulaması veya NTLM Kimlik Doğrulaması’nı tıklatın.

image019

Not Basit Kimlik Doğrulaması veya NTLM Kimlik Doğrulaması ile 2’den az bir LM Uyumluluk Düzeyi tıklatırsanız, Exchange’e her bağlantı kuruluşunda parola sorulur. Basit Kimlik Doğrulaması ile, parola açık metin olarak gönderilir. Daha yüksek düzeyde güvenlik için NTLM Kimlik Doğrulaması ve Yalnızca SSL kullanarak bağlan seçeneklerini belirlemenizi öneririz.

Kaynak : http://office.microsoft.com/tr-tr/outlook-help/HP010102444.aspx

image020

image022

Evet otantikasyon başarılı bu sayede  şirket  organizasyonumuzun dışında heryerden güvenilir olarak Exchange sunucumuza  bağlanabiliriz.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.

The following two tabs change content below.
Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

Latest posts by Huseyin KARTAL (see all)

Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

1 thought on “Exchange 2007 Outlook Anywhere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.