Trend Micro OfficeScan Kurulumu.

logotrendmicro5

Merhabalar ,

Bu makalemizde TrendMicro firmasının Enterprise işletmeler için tasarlanmış olan ürünü OfficeScan 10.5 ürünün kurulumunu göreceğiz aşağıda ürün hakkında bilgiler bulunmaktadır.

OfficeScan™ 10.5 orta ölçekliden büyük ölçekli tüm işletmeler için doğru çözümü sağlar. Gelecek düşünülerek oluşturulan esnek mimariye sahip OfficeScan çözümlerinizi eklentilerle sanal yamalama, mobil cihaz güvenliği ve Macintosh bilgisayarlar ilgili kişiselleştirmenize olanak tanır. Yeni sanallaştırma uyumlu özelliklerle, güncellemeler ve taramaları serileştirerek sanal masaüstü performansını korur. Smart Protection Network üzerinden tehditlere karşı otomatik olarak beslenen yenilikçi dosya ve web reputation teknolojileri koruma hızını artırır. Talepleri genel buluta yükleyen bir yerel sunucuyla senkronize olarak web performansı üzerindeki etkiyi en aza indirger.

Günümüz işletmeleri maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak için masaüstlerini sanallaştırıyor ancak uç nokta güvenlikleri bu değişim sürecinse hazır olmayabilir. Sanal masaüstleri aynı fiziksel karşılıkları gibi savunmasızdır, özellikle de web erişimleri bulunuyorsa. Sürekli saldırı riski artan fiziksel ve sanal uç noktalar saatte 2400 yeni kötücül yazılım saldırısıyla karşılaşmaktalar. İşletmeler, performans ve maliyetlerden ödün vermeden her iki ortamı da en üst düzeyde korumak için sanallaştırma uyumlu çözümlere ihtiyaç duyarlar.

Sektörün ilk VDI (Sanal Masaüstü Altyapısı) optimize uç nokta güvenlik çözümü olan OfficeScan 10.5, kurumsal ağ içinde ve dışında sanal ve fiziksel masaüstlerine kapsamlı koruma sağlar. Trend Micro Smart Protection Network’ün (SPN) yenilikçi bulut korumasına ilaveten, dünya çapındaki anti-malware çözümünün de eklenmesi ile OfficeScan yeni tehditlere karşı tam anlamıyla yüksek hacimde donatılmış bir üründür. Yeni sanallaştırma farkındalığı, sanal masaüstlerinde geleneksel güvenlikten kaynaklanan çakışma sorunlarının ortadan kaldırılmasını sağlar. File Reputation sayesinde dosya yükünün yönetimini buluta taşıyarak kaynakların daha rahat çalışmasını sağlar. Böylece isteğe bağlı Intrusion Defense Firewall (Davetsiz Misafir Güvenlik Duvarı) eklentisi daha patchler çıkmadan, ‘sıfır gün’ tehditlerine karşı sanal yamalarla koruma sağlar.

Sistem Gereksinimleri.

OfficeScan Sunucu

· Microsoft Windows Sunucu 2008 R2, 2008, 2003 R2, 2003; Microsoft Windows Depolama Sunucusu 2008, 2003 R2

· 2 GHz Intel Core Duo işlemci ya da eşdeğeri; 1 GB RAM; 1GB disk alanı

Web tabanlı Yönetim Konsolu

· 300MHz Intel Pentium işlemci ya da eşdeğeri; 128 MB RAM; 30 MB disk alanı

Sanallaştırma Desteği

· Microsoft Sanal Sunucu 2005 R2 SP1; Microsoft Windows Sunucu 2008 R2, Hyper-V ile 2008

· VMware vSphere 4; VMware ESXi Sunucu 4.0; VMware Sunucu 2.0; VMware Workstation ve Workstation ACE Sürüm 7.0

İstemci Koruması

Windows® Sunucu 2008 (R2 içeren)

· 32 bit için 1GHz Intel™ Pentium™ işlemci ya da eşdeğeri; 1GB RAM; 350MB disk alanı

Windows® Sunucu 2003 (R2 içeren)

· 300 MHz Intel™ Pentium™ işlemci ya da eşdeğeri; 256MB RAM; 350MB disk alanı

Windows® 7

· 1GHz Intel™ Pentium™ işlemci ya da eşdeğeri; 1GB RAM; 350MB disk alanı

Windows® Vista®

· 800MHz Intel™ Pentium™ işlemci ya da eşdeğeri; 1GB RAM; 350MB disk alanı

Windows® XP

· 300MHz Intel™ Pentium™ işlemci ya da eşdeğeri; 256MB RAM; 350MB disk alanı

Windows® bütünleştirilmiş POSReady 2009

· 300MHz Intel™ Pentium™ işlemci ya da eşdeğeri; 256 MB RAM; 350MB disk alanı

Kaynak :www.helyum.com.tr

Daha detaylı gereksinimler için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

http://emea.trendmicro.com/emea/products/enterprise/officescan/system-requirements/index.html

Gerekli bilgilendirmelerden sonra kuruluma geçiyoruz.

http://downloadcenter.trendmicro.com/index.php?regs=NABU&clk=latest&clkval=1749&lang_loc=1 adresinden kurulum dosyasını indirebilirsiniz.

Kurulumu başlattık.

image001

image002

image003

image004

image005

Bu ekranda OfficeScan client larının kullanılanacağı bant genişliği anlatılmaktadır Geleneksel tarama ve Akıllı tarama nın kullandığı bant genişliği gösterilmektedir.

image006

Bir upgrade yapılıyor ise help butonuna basarak adımları görebilirsiniz biz temiz kurulum yapıyoruz.

image007

Kurulumu bu bilgisayara yapacağımızdan next diyoruz.

image008

Seçili bilgisayarları ve kurulum yapılacak bilgisayarlara kurulumdan önce tarama yapılmasını isteyip istemediğimizi soruyor.

image009

Kurulum dizinini seçiyorum.

image010

Proxy kullanıyor iseniz proxy ayarlarımızı girdiğimiz alan burası.

image011

Bu ekranda ise OfficeScan bir web server üzerine konumlandırılacağından bizden web server seçeneğini ve oluşturulacak sertifika ve portlarını belirlememizi istemektedir eğer IIS var ise yukarıdaki IIS ekranı aktif gelecektir biz ilk gelen ayarlar ile devam edeceğiz web server olarak apache kullanacağız tavsiye edilen apache dir.

image012

Bu ekranda ise client ve OfficeScan server’ın ne şekilde haberleşeceğini belirliyoruz ip ve bilgisayar adından çözüp iletişim sağlanabilir fakat bilgisayar adını değiştirdiğimizde clientlar sunucu iletişime geçemeyeceklerdir bunun için ip üzerinden haberleşmesi tercih edilir

image013

Trend Micro lisanslama modelinde size bir register kod gönderilir ve bu kod ile olr.trendmicro.com adresine gidilerek kod register edilir bu işlemden sonra size bir activation code verilir bu kod ile sunucunuzu lisanslaya bilirsiniz register online butonu register kodunuzu register etmeniz için kullanılmaktadır biz next diyoruz trial kod kullanacağız.

image014

Sertifika süresini ve ssl portunu belirliyoruz.

image015

Web Reputation servisini aktifleştirme seçeneklerini görüyoruz buna evet diyoruz güvenliğimiz için web reputation servisi çok önemli aktif kılıyoruz.

image016

Cisco NAC uygulamasının kullanıyor ise kullanım seçeneklerinize göre yukarıdaki seçenekleri politikanıza göre belirleyebilirsiniz.

image017

Bu ekranda trend micro kendi ürünlerinin kullanım sektörünü belirlemek için sizden ürünün kullanıldığı sektörü belirtmenizi ister bu opsiyoneldir.

image018

Web konsol parolası ve client agent parolasını belirliyoruz.

image019

Programın kurulum klasörü ve haberleşeceği port seçilmektedir ileri diyoruz.

image020

Clientlarda güvenlik duvarının aktif olup olmayacağını belirliyoruz bir alttaki seçenekte sunucularda da güvenlik duvarının aktifleştirebiliriz.

image021

Kurulum adını ve Windows bileşenlerinin hangisinin altında barınacağını belirliyoruz.

image022

Ve bütün ayarlamalarımızı tamamlayarak kurulumu başlatıyoruz.

image023

Kurulum tamamlandı.

image024

Web konsolumuz girişi root kullanıcısı ile ve belirlediğimiz parola ile yapıyoruz ayrıca Active Directory (LDAP) entegrasyonu ile Domain user ile login olabiliriz.

image025

Konsola login olurken 2 adet activex denetimi istenmektedir yukarıdaki ekrandaki gibi ayarları yaptığımız zaman trend micro server bize artık activex isteklerini sormadan yükleyecektir.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.

The following two tabs change content below.
Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

Latest posts by Huseyin KARTAL (see all)

Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.