Kaspersky AdministrationKit exclusion (Hariç tutma kuralı) ve Trusted (Güvenilir uygulama) tanımlama.

logokaspersky

Kurumsal şirketlerin bir çoğunun kendi bünyesinde çalışan özel yazılımları bulunmaktadır bu yazılımlar ve dosyaları bir çok antivirüs yazılımı tarafından tanınmadığı için şüpheli hareketlerinde silinmektedir bunun önüne geçebilmek için Kaspersky AdministrationKit üzerinden exclusion (hariç tutma) kuralı ve güvenilir uygulama kuralı (Trusted Application) yazacağız.

image001

Admin Konsolu açıyoruz burada ufak bir hatırlatma yapayım ben kuralı tepeden almamak adına iki ayrı grup oluşturup Client ve Server ‘ları ayırdım şimdi clients grubunun politikasını değiştireceğim Policies klasörünü genişletip içerisindeki policy’i düzenleyeceğiz .

image002

image003

Add butonuna tıklıyoruz.

image004

Açılan ekranda select object bağlantısına tıklıyoruz açılan pencereye programın yolunu yazıyoruz Include subfolders seçeneğini işaretlersek alt klasörleri de kurala dahil etmiş oluruz.

Select object seçeneğinden sonra bir altında selected seçeneği bulunmaktadır bunun anlamı hangi komponent için hariç tutma kuralı yazıyoruz default olarak File Antivirüs gelir bunu selected bağlantısına tıklayarak any olarak ayarlamamız sorun çıkması açısından daha sağlıklı olacaktır.

Şimdi ise Trusted (Güvenilir) Uygulama tanımlayacağız Exclusion kuralında klasör bazlı işlem yapmıştık şimdi ise exe ,bat ,com gibi çalışan uygulamaları güvenilir olarak ekleyeğiz.

image005

image006

image007

Do not scan opened files. ; Açılan dosyaları tarama.

Do not control application activity. ; Uygulamanın aktivitelerini kontrol etme.

Do not control registry Access. ; Uygulamanın Registy’e erişimini kontrol etme

Do no scan network traffic. ; Uygulamanın network trafiğini tarama.

Allow interaction with application interface. ; Uygulama arayüzü ile koordineli çalışmasına izin ver.

Alacağınız aksiyona göre yukarıdaki ayarları yapabilirsiniz.

The following two tabs change content below.
Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

Latest posts by Huseyin KARTAL (see all)

Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.