GAL’de Kullanıcılarınızın Resimlerini Görüntüleyin ( Kullanıcılara Resim Tanımlama)

Teknolojinin hayatımıza bu kadar işlediği günümüzde insanların birbirleri ile olan iletişiminde ses ve görüntünün yeri vazgeçilmez. Exchange 2010 ve Outlook 2010 olan bir ortamda çalışanlarınızın resimlerini mailleşirken görmesi güzel olmaz mı? Evet diyorsanız birlikte nasıl yapıldığını görelim…

İlk olarak resimleri tutan attribute’un (thumbnailPhoto) replication’a tabi tutulması için aşağıdaki ayarların yapılması gerekiyor.

Schema Management Konsolunu açmak için schmmgmt.dll dosyasını register edelim:

Regsvr32.exe schmmgmt.dll

Artık MMC consolunda Add/Remove Snap-in dediğimizde Active Directory Schema’yı görüntüleyebiliriz.

0218.sevg1[1]

Attributes altında thumbnailPhoto’yu bularak “Replicate this attribute to the Global Catalog” seçeneğini işaretleyelim.

3652.sevg2[1]

İkinci işlem resimlerin belirli standartlara uygun hazırlanması ve Import-RecipientDataProperty cmdlet’ini kullanarak upload edilmesi.

thumbnailPhoto attribute’u 100 KB’a kadar olan resimlere izin verirken Import-RecipientDataProperty ile maksimum 10 KB’lık resimleri upload edebiliriz. Dolayısı ile kullanacağımız resimlerin size’ının 10 KB’ı geçmemesine dikkat etmeliyiz. Ayrıca komutun desteklediği format jpeg olduğundan, resimlerin bu formatta kaydedilmesi şart. (Eklenen her resmin active directory database’inin büyüklüğünü etkilediğini ve dolayısı ile replication trafiğini/backup-restore sürelerini temelde etkileyeceğini unutmamalıyız)

Örneğimizde test kullanıcısına C:\Temp\Pictures altında tuttuğum fixitman.jpg dosyasını yükleyeceğim:

Import-RecipientDataProperty -Identity test -Picture -FileData ([Byte[]]$(Get-Content -Path “C:\Temp\Pictures\fixitman.jpg” -Encoding Byte -ReadCount 0))

 

0576.sevg3[1]

Test kullanıcısına mail atmak istediğimde contact kartında artık yüklediğimiz resmi görebiliriz.

2768.sevg4[1]

Test kullanıcısının thumbnailPhoto attribute’una Active Directory Users and Computers’den baktığınızda içeriğinin diğer kullanıcılarda olduğu gibi boş olmadığını görebiliriz.

1261.sevg5[1]

Cached mode ve OAB kullanıcıları için bir hatırlatma…Yüklemiş olduğumuz resimler GAL’de tutulur ve varsayılanda OAB güncellemesi yapsanız da localde tutulmaz. Çünkü Offline Address Book
ayarlarında ThumbnailPhoto atttribute’unun değeri varsayılanda Indicator’dır ve bu ayar resimleri göstermek için GAL’ı işaret eder, oab dosyasında böyle bir data yer almaz. ThumbnailPhoto atttribute’unun değerini Value’ya değiştirerek, OAB güncellemesi yaptığınızda tüm Active Directory kullanıcı resimleri oab dosyasında yer alacaktır.

2388.sevg6[1]

Kullanıcı sayısı ve resimlerin boyutunu düşündüğünüzde ortamınızda performans sorunlarına neden olabilir, bu sebeple değeri değiştirmeden önce dikkatli davranmak gerekir. İlgili attribute’un value olarak değişitirlmesi için öncelikle değer kaldırmalı, ardından Value olarak set edilmesi gerekir.

Değeri kaldırmak için:

$attributes = (Get-OfflineAddressBook “Default Offline Address Book”).ConfiguredAttributes

$attributes.Remove(“thumbnailphoto,Indicator”)

Set-OfflineAddressBook “Default Offline Address Book” -ConfiguredAttributes $attributes

Value olarak set etmek için:

$attributes.Add(“thumbnailphoto,Value”)

Set-OfflineAddressBook “Default Offline Address Book” -ConfiguredAttributes $attributes

Kaynak

The following two tabs change content below.
Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

Latest posts by Huseyin KARTAL (see all)

Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.