Exchange 2007 Send&Receive Connector Kullanımı (Dış dünyaya açılımı).

Exchange-server-2007_logoStacked

Microsoft Exchange 2007 ilk kurulumda mesaj alışverişini için sadece kendi içerisinde yapmaktadır dış dünyaya mail göndermek için öncelikle bir send connector oluşturmamız gereklidir şimdi send connector oluşturmak için gerekli adımları göreceğiz.

Exchange Management console > Organization Configuration > Hub Transport > bu rolün altında Send Connector rolü bulunmaktadır sağ clik New Send Connector diyoruz.

image001

image003

Burada dört adet seçenek var biz İnternet’e mail atacağımız için İnternet’i seçiyoruz.

Diğer seçenekleri incelemek için http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa998662.aspx adresini inceleyebilirisniz.

image004

Add butonuna basıyoruz ve çıkan kutucuğa “ * “ yazıyoruz bunun sebebi ise dış dünyadaki bütün domainlere mail atmamızı sağlamaktır.

Include all sub domains seçeneğini de seçiyoruz ve ok diyoruz bu seçeneği işaretlememizin sebebi tüm alt domainlere de mail atmamızı sağlaması içindir örnek olarak deneme@danisman.abc.com gibi bir mail adresine mail göndermemizi sağlar.

image005

Bu ekranda mailleri nereye göndereceğiz bizim exchange sunucumuz mx kaydını çözüp direk gönderimi sağlayacak yada bir smart host hizmeti alıyor isek o sunucumu bizim adımıza gönderecek biz üstteki seçeneği seçiyoruz bütün işlemleri kendi üzerimizden yapacağız.

image006

Bu ekranda organizasyonumuzda bir den fazla Hub Transport rolüne sahip sunucumuz olsa idi bizim adımıza hangisinin mail göndereceğini seçebilirdik ve bu ekranda listenecek idi ileri diyoruz.

image007

New deyip connector’ümüzü oluşturuyoruz.

image008

Connector’ümüz oluştu artık internet ortamında her yere mail atabiliriz .

Bu işlemi Exchange Management Shell üzerinden de yapabiliriz bunun için gerekli komut aşağıdadır yaptığımız bir çok işlemden sonra Exchange 2007 bize o işlemin komut ile nasıl yapılacağını bildirmektedir.

new-SendConnector -Name ‘dis dunyaya mail’ -Usage ‘Internet’ -AddressSpaces ‘SMTP:*;1’ -IsScopedConnector $false -DNSRoutingEnabled $true -UseExternalDNSServersEnabled $false -SourceTransportServers ‘ROOTDC’

Dış dünya’ya yani internet ortamına mail atabilmek için gerekli adımları tamamladık şimdi ise dış dünyadan nasıl mail alacağımızı inceleyelim.

Server configuration >Hub Transport > altında Receive connector bulunmaktadır Default Receive connectors özelliklerine giriyoruz.

image009

image011

Permission Groups sekmesinde 5 adet seçenek vardır bunlar Exchange Users, ExchangeServers, Legacy Exchange Servers, Partners, ve Anonymous users bizim için dış dünyadan gelen mailleri Anonymous users grubu almaktadır bu grubu işaetlediğimiz anda bütün domainlerden mail alıyor olacağız.

Umarım faydalı bir makale olmuştur bir sonraki makalede görüşmek üzere.

The following two tabs change content below.
Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

Latest posts by Huseyin KARTAL (see all)

Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.