Exchange 2007 Antispam Agent Kurulumu.

Bazı durumlarda sunucumuza gelen ve giden maillerin engellenmesini isteyebiliriz mail sunucuları için bu çözümü sağlayan 3party yazılımlar bulunmaktadır fakat Exchange 2007 ile gelen antispam agents bileşen temel seviyede bize bu imkanları sağlamaktadır yapabildiği temel işlemler;

Connection filtering : Mail sunucumuza bağlanan IP adreslerini leri kontrol edebilirsiniz burada black list veya White list oluşturabiliriz.

Sender filtering : Organizasyonumuzdan dışarı kimlerin mail attığını kontrol edebiliriz.

Recipient filtering : İnternet ortamından içerideki kullanıcılarımıza gelen mailleri kontrol edebiliriz.

Sender ID : PRA (Purported Responsible Address ) ve ip adresleri kullanılarak gönderilen mailin doğru kişi tarafından geldiğinden emin olmak için kullanılır.

Content filtering : IMF (Intelligent Message Filter) teknolojisi kullanılarak gerçek maille spam mail birbirinden ayrılır

Sender reputation: Çeşitli protokoller kullanarak maili gönderen eposta sunucusu kontrol edilir.

Attachment filtering : Maillerdeki ekler çok kolay bir şekilde filtrelenebilir.

Bu bilgileri aktardıktan sonra Exchange 2007 Antispam Agents kurulumunu göreceğiz kurulum için Exchange Management shell’i açıyoruz. Ve Install-AntispamAgents.ps1 komutunu yazıyoruz

image001

Ve kurulum başarılı şimdi antispam agent’ın aktif olması için Microsoft Exchange Transport Service servisini restart ediyoruz ve Exchange Management konsolu kapatıp açıyoruz.

image003

Antispam agents başarılı bir şekilde kurulmuş antispam ataklarına temel seviyede buradan engelleyerek güvenliğinizi bir adım daha ileri taşıyabilirsiniz .

Not: unInstall-AntispamAgents.ps1 yazarak aynı şekilde kaldırabilirsiniz.

Umarım faydalı bir makale olmuştur .

The following two tabs change content below.
Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

Latest posts by Huseyin KARTAL (see all)

Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.