Kaspersky AdminKit’i network dışından yönetim.

logokaspersky

Kurumsal firmaların bir çoğunun yaşadığı sorunlardan birisi ise firma dışında bulunan kullanıcılarının yönetimidir şirket ağına bağlanmayan bilgisayarlar adminkit server üzerinden yapılan policy değişikliklerini ve diğer ayarlamaları alamamaktadırlar . Kaspersky AdministrationKit üzerinden bu problemi aşmamız mümkündür bunun için gerekli adımları makalemizde anlatacağım.

image001

Admin konsoldan Repositories ‘ı genişletiyoruz içerisinden Installation packages sekmesine tıklıyoruz yan tarafda açılan Add an İnstallation package bağlantısına tıklıyoruz.

image002

image004

image005

image006

Bir Kaspersky paketi yükleyecek isek Make Kaspersky Lab’s application package seçerek select butonuna basıyoruz daha sonrasında kurulum paketinin extract edilmiş dosyalarının kpd ve kud dosyalarının yolunu gösteriyoruz kpd ve kud dosyaları kaspersky’nin özelleştirile bilen kurulum dosyalarıdır bir Workstation paketini ayıklayıp özelleştirmek isterseniz winrar,7zip benzeri yazılımlar ile dosyaları klasöre çıkartıp kpd dosyasını gösteriniz ve paket güncellemeleri versiyon güncellemeleri vs yapabilirsiniz \\localhost\KLSHARE\Packages\NetAgent 8.0.2048 altında network agent’ın kpd dosyaları bulunmaktadır diğer ürünlerinki ise \\localhost\KLSHARE\Packages altında bulunmaktadır.

image007

Klnagent.kpd dosyamı seçtim.

image008

image009

image010

Paketimiz oluşturuldu.

image011

İntallation packages altına düştü . Network agent yazılımı clientların admin server ile haberleşmesi için gerekli yazılımdır bu yazılım ile antivirüs dosyasını birleştireceğiz ve bir paket oluşturup bu iki yazılımı bileştirip tek dosya haline getireceğiz fakat dışarıda online olan kullanıcılarımızın admin server’a ulaşması için gerekli ayarları yapacağız.

image012

Network agent yazılımının özelliklerine girip firewall’umuzun dış bacak ip’sini yazacağız.

image013

Bu ayarı bilgi amaçlı açıklamaktayım netwok agent’in kaldırılması için gerekli bir şifre belirtebilirsiniz.

 

image014

Firewall veya modeminizden 14000 ve 1300 tcp/upd portlarını admin server’a yönlendirmemiz gerekli bu ayarları uyguluyoruz ve yeni bir paket oluşturuyoruz.

 

image015

image016

Karşımıza böyle bir ekran çıkmaktadır Create new standalone installation package. Seçeneğini seçiyoruz yani yeni bir kendi başına kurulum paketi oluşturacağız.

image017

image018

image019

Entegre edeceğimiz network agent yazılımını seçiyoruz.

 

image020

Bu paketi kullanan kullanıcılar belli bir gruba taşınması için gerekli ayar.

image021

Paket hazırlanıyor.

image022

Paketimiz oluşturuldu ve kullanıma hazır bu paketi kuran bilgisayarlar otomatik olarak admin konsola düşecektir ve ofis dışındaki kullanıcıları güvenle yönetebiliriz.

The following two tabs change content below.
Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

Latest posts by Huseyin KARTAL (see all)

Hakkımda Daha Fazla Bilgi için http://www.huseyinkartal.net/hakkimda/ ziyaret ediniz iletişim için : huseyin.kartal@live.com adresini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.